Strona startowa
  Aktualności
  Treningi
  Historia klubu
  Instruktorzy
  Zawodnicy
  Pokemony
  Ciekawostki
  Taekwondo
  Historia Taekwondo
  Kickboxing
  Voievod
  Galeria
  Filmy
  Linki
  Kalendarz imprez
  Księga gości
  Forum
  Chat


TAEKWONDO


Taekwondo jest koreańską sztuką walki uprawianą obecnie w ponad 150 krajach. Na olimpiadzie w Sydney było po raz pierwszy pełnoprawną dyscypliną olimpijską. Cechą charakterystyczną taekwondo jest przede wszystkim ogromna różnorodność technik nożnych, które osiągnęły poziom rozwoju praktycznie niespotykany w żadnym innym stylu.

Nazwa taekwondo oznacza "sztukę walki przy użyciu nóg i rąk". Na świecie rozwój olimpijskiego taekwondo koordynuje Światowa Federacja Taekwondo (World Taekwondo Federation - WTF) z siedzibą w Seulu. Jej prezydentem jest dr Chungwon Choue. Obok WTF istnieje szereg organizacji promujących nieolimpijskie odmiany taekwondo. Reprezentantem WTF w Polsce jest Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego. Nasz klub należy do Polskiej Unii Taekwondo, uczestnicząc w organizowanych przez tę organizację zawodach w formule light- i semi-contact. Na poziomie międzynarodowym współpracujemy z federacją Taekwon-do International, organizującą otwarte turnieje dostępne dla zawodników wszystkich odmian TKD.

Różnice organizacyjne widoczne są także w materiale technicznym taekwondo, jaki trenowany jest w naszym klubie. Część naszych trenerów i zawodników jest bliższa wersji WTF, poszerzonej o elementy walki w formułach semi- i light-contact. Rozwój taekwondo WTF w naszym klubie koordynuje instruktor Marek Piszczek. Druga grupa bazuje na taekwondo Chang-Hon, czyli wersji określanej popularnie jako ITF lub GTF. Jako ciekawostkę warto dodać, że niektórzy zawodnicy uzupełniają swój główny system układów także elementami drugiego systemu, czyli ćwicząc układy Chang-Hon trenują dodatkowo wybrane układy WTF lub odwrotnie. Niektórzy nawet wykonują zarówno jedne, jak i drugie układy na zawodach - z sukcesami!

Nie da się także ukryć, że część naszych zawodników pociąga głównie trening walki. Nawet jednak wśród tych, którzy przygotowują się jedynie do zawodów w kickboxingu i podobnych formułach walki, widać zwłaszcza w technikach nożnych koreańskie, taekwondockie podstawy - jest to "koreański kickboxing" czy też "freestyle taekwondo" - na razie bez specjalnego odgraniczania się od wspólnych korzeni, ale kto wie - być może w przyszłości nadamy temu kierunkowi w naszych treningach bardziej sformalizowane kształty. Marzy nam się także sekcja czysto tradycyjna - niestety, póki co brakuje czasu i środków.

Główne elementy taekwondo to:

1. Techniki podstawowe - dominują tu kopniecia, bloki i uderzenia rękami. W porównaniu do innych stylów dalekowschodnich w taekwondo dąży się do naturalnych pozycji, ekonomii ruchów, dopasowania technik do fizjologii ludzkiego ciała.

2. Układy formalne - ściśle określone sekwencje podstawowych technik ataku i obrony - rodzaj "walki z cieniem". W taekwondo istnieje kilka głównych systemów układów formalnych. W naszym klubie ćwiczyliśmy początkowo jedynie system zatwierdzony przez Światową Federację Taekwondo (WTF), na który składają się: Taeguk 1-8, Koryo, Kumgang, Taebaek, Pyongwon, Sipjin, Jitae, Cheonkwon, Hansoo, Ilyo. Potem nadszedł czas na uzupełnienia. Ciekawym dodatkiem jest prawie nieznany w Polsce układ Koryo Soh, który ma u nas w klubie zagorzałych fanów i jest stałym punktem naszych pokazów. Od 2004 roku ponownie w grupach szkoleniowych klubu wprowadzono układy formalne Chang Hon/ITF: Chon-Ji, Dan-Gun, Do-San, Won-Hyo, Yul-Gok, Toi-Gye, Hwa-Rang, Choong-Moo, Kwang-Gae, Po-Eun, Ge-Baek... jest ich więcej, ale dla większości zawodników jeszcze długa droga do ich poznania.

3. Walka - w taekwondo występują różne rodzaje sparringu: od walki sterowanej (ściśle określony atak i obrona) do walki półwolnej (treningowej) i wolnej walki treningowej i sportowej.

4. Samoobrona (hosinsul) - zastosowanie technik taekwondo oraz uzupełniających je elementów innych sztuk walki w sytuacji zagrożenia

5. Rozbicia - sprawdzian siły, precyzji i szybkości techniki poprzez łamanie twardych przedmiotów (deski, dachówki, cegły, kamienie).

Najbardziej wyraźną różnicą pomiędzy poszczególnymi odmianami taekwondo są inne układy formalne i przepisy walki sportowej. Najstarszymi układami są formy pochodzenia japońskiego, do dziś ćwiczone pod koreańskimi nazwami (Pyungahn, Balsae...) w niektórych ortodoksyjnych szkołach taekwondo. W organizacji International Taekwondo Federation (ITF) oraz tych, które założyli jej dawni członkowie, ćwiczony jest system 20 lub 24 układów określanych nazwą Hyong lub Tul, autorstwa gen. Choi Hong Hi. W American Taekwondo Association (ATA) ćwiczone są formy Songahm, zaś w szkole Song Moo Kwan - formy Chung Bong. Ponadto niektóre szkoły WTF zamiast obowiązującego obecnie systemu układów Taeguk ćwiczą starsze formy o nazwie Palgwe. Także w odróżnieniu od walki full-contact stosowanej w WTF inne organizacje taekwondo preferują walkę sportową w wersji semi- bądź light-contact.

Na naszej stronie możecie się także zapoznać z polskim tłumaczeniem bardzo interesującej historii Taekwondo autorstwa Dakina Burdicka z USA - Lata powstawania taekwondo - ludzie i wydarzenia. Miłej lektury!

   Powrót